Téli immunerősítés - Mire figyelj oda

Bármilyen háziállatot is tartunk otthon, télen különösen figyelnünk kell arra, hogy immunrendszerük kifogástalanul működjön. A lakásban tartott állatok esetén sem szabad figyelmen kívül hagynunk a megfelelő védekezést, de elsősorban a szabadban tartott állatokra kell nagyobb figyelmet fordítanunk, hiszen ők erőteljesebben ki vannak téve a hidegnek, és ez ellen a téli bunda nem mindig elegendő.
Akár kutyát, cicát, lovat, hüllőt, madarat, vagy bármilyen kistestű állatot tartunk házikedvencért, 4 dologra kell elsősorban odafigyelnünk.
Nézzük is, melyek ezek!
1. Megfelelő táplálás
Ahhoz, hogy kedvencünk életvidám és egészséges legyen, a kiegyensúlyozott táplálkozás alapvetően is fontos, viszont a téli időszakban még inkább, hiszen a hideg miatt több energiára van szüksége. Háziállatunk táplálása során mindenféleképpen vegyük figyelembe a faját, a méretét és a korát, hogy a legmegfelelőbb eledeleket tudjuk biztosítani számára. Fontos, hogy a testméretének megfelelő mennyiségű táplálékot kapja, valamint az is, hogy változatos étrendet állítsunk össze neki, hogy minden szükséges tápanyagot megkapjon a szervezete.
2. Hidratálás
A különböző állatok folyadékigénye igen eltérő típusonként, a macskák és a kistestű állatok viszonylag kevés vizet fogyasztanak, a kutyák testének 80%-a vízből áll, így ők nagyobb mennyiségben igénylik, ebből kifolyólag a mennyiségekre figyelnünk kell. Habár a meleg időben nagyobb a folyadékigényük, a téli időszakban sem szabad figyelmen kívül hagynunk, fontos, hogy a tálakban, önitatókban mindig legyen friss, szennyeződésmentes víz.
3. Elegendő mozgás
Az udvaron tartott állatoknak általában elegendő mozgástere van, így télen is játszhatnak, futkoshatnak, azonban nem szabad megfeledkeznünk a lakásban tartott kedvencekről sem. A hörcsögök és tengerimalacok általában elvégzik a napi mozgást a futókeréken, a halak és a teknősök is ugyanúgy el tudnak úszkálni, ahogy eddig, és a madaraink élete is mehet a megszokott módon, viszont nem szabad elfelejtenünk, hogy a cicánkkal is ugyanúgy játszanunk kell, akkor is, ha inkább egy bekuckózós estére vágynánk, és kutyusunkat is le kell vinni sétálni és játszani egy kicsit az általa megszokott időben, akkor is, ha hideg van. A megfelelő mozgás ugyanúgy fontos számukra is, mint számunkra, hiszen a fitt test az egészséges szervezet egyik alapja.
4. Vitaminok, immunerősítők
Kedvencünk megfelelő vitaminbevitelére ugyanúgy figyelnünk kell ilyenkor is. Ha a megfelelő mennyiséget az eledelekből nem kapja meg, akkor néhány táplálékkiegészítővel rásegíthetünk, hogy még könnyebben elkerüljék a betegségeket. Az idősebb állatoknál erre még inkább figyelnünk kell, hiszen szervezetük egyre kevésbé ellenállóvá válik. Különböző kiegészítőkre, vitaminokra elsősorban a kutyáknak és a macskáknak lehet szüksége, de vannak olyan készítmények is, melyek a madarak, kisállatok és hüllők számára vannak kialakítva.
+ 1 Megfelelő fekhely
A szabadban tartott állatok esetén figyelembe kell vennünk azt is, hogy télre a fekhelyüket egy meleg és komfortos hellyé alakítsuk át. A nyári időben elegendő lehet egy odú, vagy ól, ahova bekuckózhatnak éjszakára, de a hideg napokra ezeket a helyeket érdemes egy kicsit felturbózni, egy-egy meleg pokróccal, hogy elkerüljük a meghűlést.
Te felkészültél?