Újdonsült kedvenced beszoktatása

Ahogy a mondás tartja: „A jóból sohasem elég!” – így van ez az imádott négylábúakkal is. Kezdj akár kutyával, akár macskával, egy idő után kíváncsi leszel a másik féllel való együttélésre is! Mindkét csodáról lehetnek elképzeléseid, meggyőződéseid, de fontos figyelembe venned, hogy két külön fajról van szó. Akkor mégis hogyan válhatnak „országos cimborákká” imádott állatkáid? Az alábbiakban erről olvashatsz tippeket!
Dönts időben
Legyél előrelátó! Nagyban megkönnyíti a helyzetet, ha még kölyökkorban összereszted őket! A tapasztalat azt mondatja velünk, hogy összekerüléskor a cica még ne múljon el 6 hónapos, a kutya pedig egy éves. Persze, az idősebb állatok is képesek összeszokni, de a kialakult rutinjuk és szeretetéhségük miatt, nehezebben változtatnak. Jó párosítás lehet a felnőtt kutya-kölyökcica, és a felnőtt cica-kölyökkutya felállás is, az ösztönök miatt a védelmezés és a barátkozás érzését segíti elő a rivalizálás helyett. Azonban, a macskák területvédő ösztöne miatt nehezebb beszoktatni mellé egy kutyát, mint fordítva.
Az első lépés: Szeparáció és apró, kicserélt tárgyak
Az új családtag érkezésekor a legfontosabb, hogy egymástól elszeparálva tartsd őket. Ha a cica az újdonság, fokozottan fontos ez a lépés, mivel neki több időre és nyugalomra van szüksége az új hely elfogadásához. Ajánlott lehet egy-egy tárgyat kicserélni, hogy megszokhassák egymás szagát. Válassz játékot vagy esetleg egy rongyot, amit a másik állat szeret, de nélkülözni képes.
A fokozatosság fontossága
Az elkülönítés után érdemes engedned, hogy láthassák és szaglászhassák egymást, de ebben a periódusban is külön kell tartanod őket. Ha ez a kihívás sikeresen teljesült, zöld utat kaphat a szeparáció nélküli kapcsolat. Fontos, hogy erőteljes ellenőrzéssel, felügyelettel valósuljon meg és ne tartson tovább 10 percnél! Mindkét kedvencednek egyaránt jelezd a kívánt és nem kívánt viselkedést! Bármilyen agresszív megnyilvánulásnál azonnal szakítsd meg a folyamatot!
Az etetés, mint kulcsfontosságú feltétel
Ne tedd egymás mellé az etető és itató edényeket! A két állatnak különböző étkezési szokásai vannak: a cicáknak a nap minden percében rendelkezésre kell állnia az eledelnek, míg a kutyáknál csak az etetés idejében! Hiába jól nevelt és édes leghűségesebb barátod, a macska eledelébe biztosan bele fog enni! A kis tigrisek pedig – mint említettük – erősebben védik a területüket, így hamar komoly konfliktus alakulhat ki! Talán a legfontosabb feltétel a békés együttélésben az eledel kölcsönös tiszteletben tartása.
A menekülőút biztosítása
A macskák sokkal magabiztosabbak a kíváncsi kutyákkal szemben, mivel nyugtatja őket a tudat, hogy van olyan hely a közelükben, ahová nem tudja követni. Mikor egy térben tartózkodnak, ügyelj ennek a biztos pontnak a meglétére!
A kutyák, ha megijednek, többnyire bebújnak valami alá és összekuporodnak, próbálnak elrejtőzni. Hagyj neki is menekülőútvonalat!
A dicséret
Ha azt tapasztalod, hogy barátságos gesztus tesznek egymás irányába, dicsérd meg őket szóban és simogatással is, erősítve a pozitív, elvárt viselkedést. Ellenkező esetben azonnal válaszd őket külön és kerüld el a leszidást, mert az növelheti az ellentétet köztük!
A nehézségek ellenszere: a türelem
Előfordulhat, hogy többször elakadsz már az első lépésnél is! Gyakran telik sok időbe az összeszokás. Ne add fel! A két állat alapvetően más természetű, más beidegződéseik, szokásaik vannak! Ha lehetséges, hagyd őket fokozatosan közel kerülni egymáshoz, hogy kiteljesedhessen a barátságuk! Az idő itt neked fog dolgozni!