Így ápold kutyád bundáját

Ha úgy döntöttél, hogy egy vagy több kutyussal is megosztod az élettered, biztosan benned is felmerült jó pár kérdés a szőrzetükkel kapcsolatban. Hogyan kell ápolni? Szükséges-e kutyakozmetikus? Milyen termékek a megfelelőek? Ezek bizony minden kezdő gazdi fejében ott motoszkálnak és jogosan, hiszen nagyon fontos témakörről van szó. Az elhanyagolt bunda ugyanis könnyedén komoly bőrproblémákhoz vezethet, sőt a különböző élősködők is könnyebben megtelepedhetnek benne. A tavasz közeledtével különösen aktuálissá válik a szőrápolás. Biztosan te is tapasztaltad már, hogy ilyenkor sokkal több kósza szőrszál van a padlón, az ágyon, a ruhádon és tulajdonképpen mindenhol, amerre kis kedvenced jár. Ez teljesen természetes dolog, a téli bunda levetése és nyárira cserélése zajlik ilyenkor. Hogyan ápold őt megfelelően? A következőkben erre keressük a választ.
Hogyan segít a megfelelő étkezés?
Sokszor halljuk, hogy a szépség belülről fakad. Igaz ez a kutyusunk bundája esetén is. Ugyanis lehetünk akármilyen körültekintőek az ápolószerekkel és gondosak a különböző kiegészítőkkel kapcsolatban, a szőr növekedésére és minőségére nagy befolyással vannak azok a tápanyagok, amiket kedvencünk az étkezése során magához vesz. Ha szőr- és bőrtáplálásról beszélünk, elengedhetetlenek bizonyos összetevők, úgy mint a cink, a B-vitaminok, bizonyos aminosavak és omega-3 zsírsavak. Ezek közül sokat már a jó minőségű tápokban is megtalálhatunk, de megnövekedett igény esetén (például a vedlési időszakban) komplex étrendkiegészítő formájában is támogathatjuk vele kutyusunk szervezetét. Az élesztőt és halolajat tartalmazó vitaminokkal biztosan nem lőhetünk mellé.
Szőrtípus szerinti ápolás
Az, hogy kedvencünk bundáját hogyan kell karbantartani, attól függ, milyen típusú szőrzettel rendelkezik. Más és más rutint igényel egy boxer, egy bischon havanese és egy puli. Először tehát meg kell határoznunk, kedvencünk melyik csoportba tartozik. A sima szálkás szőrzetű egyedekre jellemző a sok aljszőrzet és a tavaszi nagy volumenű szőrhullatás. A rövidszőrű kutyusok esetén kevés aljszőrzettel találkozhatunk és egész évben egyenletesen, kismértékben hullajtják csak a szőrüket. A hosszúszőrűek csoportja könnyen felismerhető feltűnő bundájukról. Náluk az aljszőrzet mennyiségében van a legnagyobb eltérés. Ha sok van belőle, az különösen erős indok a rendszeres ápolásra, ugyanis a rakoncátlan szálak könnyen összegubancolódhatnak kisebb-nagyobb csomókat létrehozva a bundában. Különleges csoport a göndörszőrűeké, akiknek szinte csak aljszőrzetük van, ami hosszú, hullámos szálakból áll és szinte egyáltalán nem hullik. Esetükben rendszeres nyírásra, sőt a fülükben növő szőr eltávolítására is szükség van. A drótszőrűek durva, kemény, a víznek nagymértékben ellenálló fedőszőrzettel és sok aljszőrzettel rendelkeznek. Fedőszőreik nem hullanak ki maguktól, így trimmelést igényelnek. Speciális szőrzet a zsinóros. Ez nagyrészt aljszőrzetből áll, ami néhány centis növekedés után összetapad, filcessé válik, ezzel szigetelve az egyed testét. Ápolását érdemes szakértőre bízni. Utolsóként pedig meg kell említenünk a csupasz kutyákat, akiknek ugyan kevés szőrzet fedi testét, így ennek ápolása nem túl nehéz feladat, viszont cserébe nagy figyelmet kell fordítani a napsugarak elleni védelemre.
Mit tehetünk otthon?
Mindenekelőtt érdemes kölyökkortól szoktatni kedvencünket a különböző eszközökhöz. A kefe, a nyíró- vagy trimmelőgép annál kisebb stresszforrást okoz majd neki, minél hamarabb megismerkedik vele. A szálkás vagy rövid szőr esetén elég lehet egy sima kefe vagy fésű is. Ha kedvencünk szőre gubancolódásra hajlamos, jó szolgálatot tehetnek a különböző bontókefék. Sok gazdi kedvencei a Furminator termékek, melyek közül test- és szőrméret alapján tudjuk kiválasztani a számunkra legmegfelelőbbet. A kétoldalas kefékkel pedig mind a kifésülést, mind a kihullott aljszőrzet eltávolítását könnyűszerrel elvégezhetjük. Speciálisabb esetekben bátran kérjük kutyakozmetikus segítségét.