Idősödő kutyusod van? Így gondozd, hogy hosszú és boldog élete legyen!

Bármennyire szomorú, az idő bizony négylábú barátaink felett is eljár, ahogy mindenki, ők is megöregszenek, mi azonban sokat tehetünk azért, hogy életük ezen szakasza is boldog és kiegyensúlyozott legyen. A következőkben ehhez szeretnénk egy kis útmutatót adni.
Joggal merülhet fel bennünk a kérdés, hogy mikor számít egy kutya idősnek, honnan tudhatjuk, hogy az öregedés jeleit mutatja. Általánosságban elmondható, hogy nagyjából 7 éves korban lép kedvencünk az öregkorba, viszont ez nagymértékben függ a genetikai adottságoktól, általános egészségi állapottól, illetve a testmérettől is, a kistestű fajták ugyanis általában tovább élnek, mint nagytesű társaik. A gazdáknak leghamarabb a kutyájuk viselkedésbeli változása tűnhet fel: lassulás a játék, séta vagy akár az evés során, esetenként megfigyelhető a türelmetlenség is bizonyos szituációkban, ami korábban nem volt jellemző. Ezenfelül gyakran előfordul, hogy a már régóta szobatiszta kedvencünk újra a lakásba piszkít. Nem kell azonban megijedni, jó esetben néhány apró változtatással, kicsit több odafigyeléssel ugyanolyan teljes lehet az életük, mint eddig.
Mindenekelőtt fontos szem előtt tartani, hogy a korábbi éves rendszerességű állatorvosi vizsgálatot érdemes gyakrabban, félévente megismételni, így ha bármilyen megbetegedés ütné fel a fejét, hamarabb lehet rá reagálni, sikeresebb lehet a kezelés. Fordítsunk figyelmet a megfelelő szájhigiénére is, hiszen az íny és a fogak könnyebben begyulladhatnak, gondoskodjunk a fogkő rendszeres eltávolíttatásáról is.
Lényeges szempont továbbá a megfelelő táplálás. A piacon számos olyan prémium minőségű táp található, amely kifejezetten idős kutyák igényeire van szabva. Ezekkel egyrészt kontrollálni lehet a kalóriabevitelt, megelőzve a lassabb anyagcserével gyakran együtt járó elhízást, másrészt olyan táplálékkiegészítőket tartalmaznak, melyek megfelelnek az idősebb kutyák igényeinek. Adhatunk további vitaminokat, porcvédő készítményeket is, ezekből válasszuk a kifejezetten a szenior korosztálynak valókat. Az élelem mellé biztosítsunk mindig friss ivóvizet, ugyanis az öregebb kutyák hajlamosabbak kevesebbet inni.
És mi legyen a mozgással? Ha azt tapasztaljuk, hogy a nagyobb séták megterhelővé válnak, inkább menjünk többször rövidebb távra. Ez azért is jó lehet, mert így gyakrabban tudjuk biztosítani kedvencünknek az ürítés lehetőségét. Emellett ha szükséges, helyezzünk ki a lakásba kutyapelenkát. Az ízületek kímélése érdekében kerüljük a lépcsőzést, illetve ha szabad feljárása van kutyusunknak az ágyra, kanapéra, használjunk rámpát.
Mindezek mellé pedig nyújtsunk szőrös barátunknak még nagyobb adag szeretetet és türelmet cserébe az eddigi sok-sok szép közös évért.