Teknőstartási kisokos

Ha teknősvásárlásra adjuk a fejünket és még nem vagyunk jártasak a hüllőtartás terén, érdemes először egy népszerűbb fajtával kezdenünk, például a vörösfülű ékszerteknőssel. Ez a fajta igen népszerű, mivel egyszerűen beszerezhető kisállatkereskedésből vagy tenyésztőtől is, emellett pedig nincs annyi különleges igénye, mint egy védett típusnak, így megfelelő gondoskodás mellett hosszú ideig boldog társaink lehetnek a hétköznapokban. Rendkívül barátságos állatok, hamar megszokják az új környezetet így kiválóak lehetnek első házikedvencnek.
Habár sétáltatásra, játékra és simogatásra nincs szükségük, mielőtt belefogunk a vásárlásba, érdemes megismerni alapvető igényeiket, és átgondolni, hogy tudjuk-e biztosítani számukra a megfelelő gondoskodást.
Nézzük is, mire kell odafigyelnünk!
1. Élőhely
A vörösfejű ékszerteknősöknek szükségük van száraz felületre és vízre is, melyben úszkálhatnak így számukra úgynevezett akvaterráriumot kell kialakítanunk. A megfelelő méret kiválasztásánál figyelnünk kell arra, hogy elegendő mozgástere legyen teknősünknek, így a terrárium egyik felén 20-25 cm mélységű vizes területet kell kialakítanunk számára egy legalább 120*60 cm-es alapterületen, a terrárium másik felére pedig egy olyan kis szigetrész kell kialakítanunk kövekből és sóderből, ahol megszáradhat, sütkérezhet. Fontos figyelnünk arra, hogy ez a rész fokozatosan emelkedjen ki a vízből, hogy a kialakított emelkedőn gond nélkül fel tudjon mászni kedvencünk. A víz hőmérsékletének 25-28 celsius fokúnak kell lennie ahhoz, hogy kellemes legyen számára. Ez egy jól fűtött lakás esetén egyszerűen megoldható, de vízmelegítővel is elláthatjuk a terráriumot a folyamatos hőfenntartáshoz, ilyenkor azonban arra kell figyelnünk, hogy a terrárium fedett legyen, mivel a vízből kiérve más esetben sokkal hűvösebb levegő fogja érni teknősünket, ami tüdőgyulladáshoz is vezethet. Amennyiben megoldható, a terráriumot olyan helyre tegyük, ahol hosszú órákon át érheti kedvencünket a nap, mivel a meleget kedvelik, télen pedig hősugárzó lámpával tarthatjuk melegen helyét.
2. Tisztán tartás
Teknősünk vizét időszakosan cserélnünk kell, hiszen amellett, hogy büdösödik a sokáig ott álló víz, különböző megbetegedéseket is előidézhet a koszos víz. Cserénél ügyelnünk kell arra, hogy az új, tiszta víz azonos hőmérsékletű legyen az eredetivel, valamint teknősünket a takarítás idejére szintén azonos hőmérsékletű helyen tartsuk. A terrárium igen nehéz, így ha nem szeretnénk túl gyakran takarítani, érdemes ellátnunk egy szűrőberendezéssel is, mely segít hosszabb ideig tisztán tartani a vizet.
3. Etetés
A vörösfejű ékszerteknős ragadozó állat, így első sorban apró halakkal, kukacokkal, rovarokkal táplálkozik. A változatos táplálás elengedhetetlen, így mindig ügyeljünk arra az etetési rutin során, hogy ne csak egyféle táplálékot kapjon. Ha nem szeretnénk élő, vagy fagyasztott halakkal és rovarokkal táplálni kedvencünket, mert idő szűkében nem tudjuk számára biztosítani ezeket, akkor a különböző szárított tápok is tökéletesek a célra, azonban nem szabad elfelejtenünk, hogy magas fehérje és ásványianyag igényük van, így az eledel választásnál figyeljünk oda az összetételre és a tartósítószer mentességre. A teknős korától függően eltérő mennyiségű ételt kell, hogy kapjon, melyet a csomagolásokon általában feltűntetnek, emellett azonban figyelnünk kell arra is, hogy az egyszerre odaadott ételeket 15 percen belül el tudja fogyasztani. Ha maradt ott eledel, azt mindenképp távolítsuk el, mivel nem fogja elfogyasztani, csak a víz gyors koszolódását segítjük így elő.
4. Betegségek
A tüdőgyulladást legegyszerűbben úgy szúrhatjuk ki, hogy megfigyeljük teknősünk úszását. Egy egészséges teknős egyenesen úszik, így, ha balra, vagy jobbra húz, akkor a tüdejével van a gond. A másik nagy probléma emellett az lehet, hogyha kedvencünk páncélja elpuhul, mivel ez valamilyen hiánybetegség jele, azaz azt jelenti hogy az etetés során nem kapja meg a megfelelő ásványi anyagokat és vitaminokat. Át kell néznünk az adott eledeleket, kiszűrnünk mi hiányozhat és pótolni kell azt, vagy olyan eledelre váltani, ami megfelelőbb számára.
Vásárlás előtt tehát a fent összeszedett adatok segítségével gondoljuk át jól, hogy mit is tudunk megtenni leendő teknősünk megfelelő tartása érdekében, és csak ha biztosak vagyunk magunkban, akkor kezdjük el beszerezni a szükséges eszközöket, kiegészítőket és persze a teknőst :)
Bónusz tipp!
A vörösfejű ékszerteknős tásaságkedvelő állat, így érdemes már a kezdetektől 2 állat tartásában gondolkodni ahhoz, hogy boldog és kiegyensúlyozott életet tudjunk biztosítani nekik.