Macskanevelés- nem lehetetlen

A macskák többnyire az anyjuktól vagy más macskáktól tanulnak. Nem vesznek át minden viselkedésformát, csak azt, ami szerintük hasznos és megfelel a saját ösztöneiknek. Mivel egy anyamacska nem a mi elvárásaink szerint mutat példát, az emberi nevelés kulcsfontosságú.
A macskák magányos ragadozók, ezért sem tekintik az embert falkavezérnek, nem várható el tőlük, hogy a végletekig engedelmeskedjenek. A macskák a pozitív vagy negatív viselkedésüket a legutolsó tevékenységükhöz kapcsolják, ezért meglehetősen gyorsan, 1-2 másodpercen belül reagálnunk kell. A tanulási folyamat körülbelül fél éves koráig jár eredménnyel.
Az első és legfontosabb: értsük meg, mit miért csinál újdonsült házi kedvencünk!
A kaparás természetes viselkedésük, így jelölik meg a birodalmukat, illetve tisztítják körmeiket. A macskabútorok bevetése megoldást jelenthet a problémára! Ha a macskafákat nem csak jól megközelíthető helyre, hanem az általa eddig megszeretett bútorok mellé teszi, megkönnyíti mindkettejük dolgát. A macskamenta megkönnyítheti a kihívást.
Nem ajánlatos hamar elválasztani a kiscicát az anyjától! Nem csak a testi és érzelmi fejlődés miatt fontos, hogy a kicsik a lehető legtovább az anyjuk mellett legyenek. A korán szétszedett apróságok félősebbek, kevésbé érzik biztonságban magukat, így a tanulási folyamatok is nehezebben zajlanak.
Klikkerek vagy jutalomfalatok?
Sokan személytelennek tartják a jellegzetes hangot adó klikkerek használatát, inkább a jutalomfalatok irányába húznak és a pozitív megerősítésre esküsznek. Ezekkel a módszerekkel gyors és maradandó változások érhetőek el. Végső soron az a lényeg, hogy a bizalmi kapcsolat kialakuljon és fennmaradjon.
A klikkerek segítségével a macskák képesek különböző trükköket, nagyobb feladatokat is végrehajtani!
A szobatisztaság kardinális kérdés. Annak ellenére, hogy viszonylag könnyen beletanulnak az alomra járás rejtelmeibe, balesetek mindig történhetnek. Ilyenkor megértőnek és határozottnak kell lennünk: helyezze a macskawc-be és kedvesen viszonyuljon hozzá.
A megfelelő mennyiségű élettér biztosítása hozzájárul ahhoz, hogy kiegyensúlyozott cicusunk legyen. Elősegítik a macska egészségét és jóllétét. Már fiatal korukban kijelölik a területeiket. 4 különböző helyre korlátozódnak a főbb tevékenységei: evés, tisztálkodás, játék és pihenés.
Az etetési helynek messze kell lennie az alomtálcától és az emberek étkezési helyeitől.
A cicák imádnak pihenni, kedvüktől függően változik, hogy a ház mely pontján. Elegendő teret kell biztosítani, hogy kiélhessék ezen vágyukat is!
Az almot mindenképp csendes, stresszforrásoktól mentes helyre kell helyezni. Ajánlott egy tartalék darabot alternatívaként kitenni.
A játékra szánt térnek tágasnak kell lennie, amit macskafákkal, különböző játékokkal turbózhatsz fel.
A tanulás kemény munka, amely mindkét fél számára fejtörést okozhat. Elengedhetetlen a türelem, a kedvesség és a szeretet. Azért választottuk őket lakótársnak, mert önálló személyiséggel és akarattal rendelkeznek. Ebből eredően, minden macska különböző mértékben engedelmes.
„Egy kismacskának három napra van szüksége ahhoz, hogy birtokba vegyen egy ingatlant és igába hajtsa annak tulajdonosait - és ezzel tulajdonképpen meg is valósította önmagát. Tanulj tőle!” - Homonnay Gergely