Kutyafürdetés stresszmentesen

Minden kutyus gazdija életében eljön az az idő, amikor meg kell fürdetnie a kedvencét. Elkerülhetetlen, hogy bizonyos időközönként a kutyuli a fürdőkádba vagy a zuhany alá kerüljön.
A négylábú házőrzőink akkor a legszebbek, ha tiszták és ápoltak. A gondozott bunda rendkívül fontos és elhanyagolhatatlan. Ha a kutyus a lakásban lakik, a fürdések száma a sáros napok számával egyenes arányban növekszik. Ha azon ritka és rendkívül szerencsésnek mondható gazdik körét gyarapítod, akinek a kutyája imád fürdeni, akkor nyertél. Amennyiben viszont nem, akkor sem szabad elhanyagolni a bundáját.
Előkészületek
Félsz, hogy mit fog szólni hozzá kedvenced? Ha a kutya nem szeret fürdeni, csak egy igazi tanácsunk lehet: a fokozatosság! Nem várhatjuk el tőle, hogy csendben és nyugodtan tűrjön egy olyan helyzetet, amitől minden porcikája irtózik! Ahhoz, hogy a fürdetés az idő múlásával egyszerűen mehessen, az egyetlen dolog, amit tehetünk az, hogy végtelenül türelmesen, nyugodtan és szeretetteljesen viselkedünk.
Fokozatosan, óvatosan és lassan szoktassuk hozzá a kutyát a folyó vízhez, próbáljunk lágy, kellemes hangon beszélni hozzá. Figyeljünk, hogy minden mozdulatunk lassú és kiszámítható legyen. A kutyasamponnal való habozás tűnjön cirógatásnak, érezze, hogy kényeztetni szeretnéd, nem bántani. Ne feledjük, hogyha mi magunk is stresszesek és feszültek vagyunk, még jobban elvehetjük a kedvét a pancsikolástól. A stresszre és félelemre adott büntető magatartásunk eredménye még nagyobb félelem, ami még jobban rögzíti a kutyában az adott helyzet „borzalmait”.
Pozitív megerősítés
A fürdetéshez egyszerűbben hozzászoktathatjuk a kutyust pozitív megerősítéssel. Minden egyes alkalommal, mikor nyugodtan viselkedik, kapjunk elő egy jutalomfalatot és dicsérő szavakkal adjuk oda neki. Ha nem veszed észre rajta a stressz jeleit, de mégis bizonytalannak tűnik, kérj tőle egyszerű feladatot, amit könnyen meg tud csinálni, vagy kérj tőle egy pacsit. A dicséret és a jutalom ilyenkor sem maradhat el! Az ilyen sikerélmények növelik a magabiztosságát és a komfortérzetét.
A szárítás megpróbáltatásai
Ahogy a fürdésnél, a szárításnál is a fokozatosság a kulcsszó! Fontos, hogy a hajszárítót a legalacsonyabb fokozatra állítsuk és ne tartsuk a kedvencünk felé. Az elején csak figyeljük, miképp reagál a hangjára. Ha nem tapasztalod rajta stressz jeleit, jár a jutalom!
Ha bizonytalannak tűnik, ne kapcsold ki a hajszárítót, csak továbbra se tartsd felé, helyette kérj tőle valamilyen egyszerű feladatot. Ültesd le, állítsd fel, a lényeg, hogy eltereld a figyelmét. Várd, míg megszokja és rájön, hogy nincs mitől félnie.
A hősugárral is hasonlóképp járj el, fokozatosan közelíts felé és légy türelmes. A mancsaitól felfelé haladj és figyelj oda az orr és a szem környékére. Legyél továbbra is türelmes, a mozdulataidra nagy hangsúlyt fektess. Ha a kutya idegesen reagál valamire, az általában azt jelenti, hogy kimaradt egy lépcsőfok, és vissza kell lépnünk.
Semmiképp se sajnáljuk az időt a fokozatosságra. Nem csak hosszútávon egyszerűsíthetjük le ezzel a fürdetéssel járó procedúrát, de kutyánk bizalmát és az egymáshoz fűződő kapcsolatot is erősíthetjük.
Nézz szét webshopunkban és rendeld meg a számotokra legmegfelelőbb kutyaápolási termékeket!