Cicanévadás – Így szoktasd hozzá kedvencedet!

Amint kiválasztjuk kedvencünknek a tökéletes nevet, jön a nehezebb feladat, mégpedig az, hogy hozzászoktassuk a kapott névhez. A macskák ugyanolyan tanulékonyak, mint a kutyák, azonban mivel a kutyákat évszázadokkal korábban kezdték el háziasítani és őket különböző feladatokra is betanították, így teljesen eltérő a viselkedésük a macskákétól. A cicákat elsősorban szerethető, kissé öntörvényű házikedvencnek tekinthetjük, a leggyakoribb esetben csak a nevüket tanítjuk meg számukra és az alapvető viselkedési normákat.
Nézzük is meg együtt a két leggyakoribb tanítási formát:
1. Jutalommal
Akárcsak a kutyáknál, a macskáknál is szükségünk van valamilyen motivációra a kezdetekben, hiszen ezzel ösztönözhetjük leginkább a fejlődésre. A legjobb megoldás hogyha szóbeli jutalmat, simogatást és jutalomfalatot egyszerre vetünk be, hiszen össze kell kapcsolnia a feladatot a jutalmazással. Ez minden fejlesztési folyamatra használható, de most szűkítsük le a név megtanítására.
Ha szeretnénk, hogy cicánk hallgasson a nevére, érdemes minden nap gyakorolni vele egy kicsit. Egy csöndes, ingerszegény szobába üljünk le vele szemben, mondjuk ki a nevét, majd adjuk oda a jutalomfalatot, dicsérjük meg, és simogassuk meg. Ezt végezzük el néhányszor, közben pedig fokozatosan távolodjunk el a cicától és minél messzebbről hívjuk őt oda. Fontos figyelnünk arra, hogy egy fél óránál tovább, ne nyüstöljük, mert egy idő után elveszíti a figyelmét. Kiegészítésként hasznos lehet az is, hogyha akkor is a nevén szólítjuk, amikor ételt adunk neki. Így szintén egy pozitív élménnyel fogja összekötni azt. Emellett, ha beszélünk hozzá, akkor is többször hívhatjuk a nevén, így be fogja tudni azonosítani, hogy ez rá vonatkozik. Ha egyszerre több cicát is nevelünk, a név megtanításának idejére érdemes elkülöníteni őket, először az egyikkel, másodszor a másikkal vonulunk el, valamint az etetésnél is jelezzük feléjük, melyik tál kié.
2. Klikkerrel és jutalommal
A klikkeres módszer igazából az előző verzió továbbfejlesztése, ilyenkor ugyanis használunk egy plusz eszközt is. A klikker hangjára felfigyelnek az állatok, így a folyamatok összekapcsolhatók vele, így ha klikkelünk, majd kimondjuk kedvencünk nevét, és ezután jutalmazzuk meg, valamivel gyorsabban tanítható a cicánk, mivel több dolgot is összekapcsol fejben. Mindkét esetben fontos, hogy amikor észrevesszük, hogy cicánk már a neve hallatára is közelít, akkor elkezdhetjük a jutalomfalat elhagyását. Fontos, hogy ezt ne hirtelen tegyük, hiszen ez negatív érzést kelthet benne, hanem fokozatosan hagyjuk el a falatokat, a szóbeli dicséretet és a simogatást azonban továbbra is megérdemli ügyességéért.